piątek, 22 listopada 2013

10 zasad kompozycji

W fotografii nie ma ścisłych reguł, są za tylko zasady kompozycji które mogą pomóc w dodaniu zdjęciu większej atrakcyjności. 


I Zasada trójpodziału

Dwie linie poziome oraz dwie linie pionowe dzielą obraz na 9 równych części. Zasada trójpodziału zaleca umieszczanie najważniejszych elementów zdjęcia, na jednym z czterech przecięć tych linii, lub wzdłuż nich. W ten sposób dodajemy fotografii wyrazu. Większość aparatów cyfrowych pozwala na wyświetlanie siatki trójpodziału na ekranie LCD, pomagając w ten sposób poprawnie wykadrować zdjęcie.






II Balans elementów na zdjęciu

Podczas kadrowania z wykorzystaniem reguły trójpodziału możemy uzyskać zdjęcie na którym widoczny będzie pojedynczy element znajdujący się wzdłuż jednej z linii trójpodziału, zaś reszta kadru będzie pusta. Aby zmniejszyć ogrom głównego elementu możemy umieścić drugi obiekt, odpowiednio mniejszy ale również powiązany z tematyką sceny.

III Linie prowadzące wzrok na zdjęciu

Gdy oglądamy obraz lub zdjęcie, nasze oczy są automatycznie prowadzone przez znajdujące się na nim linie. W zależności od tego jak wykorzystamy ten fakt, możemy prowadzić wzrok obserwatora wgłąb obrazu, na zewnątrz, w stronę głównego elementu lub na prawdziwą „wyprawę po fotografowanej scenie”. Istnieje wiele typów linii – proste, krzywe, poziome, pionowe, kręte itd. Wszystkie z nich można wykorzystać aby podbudować wyraz naszych fotografii.

IV Wzory oraz symetria

Cały otaczający nas świat zawiera mnóstwo wzorzystych oraz symetrycznych elementów, naturalnych oraz stworzonych przez człowieka. Umieszczając obiekty tego typu na fotografii, możemy stworzyć naprawdę wpadające w oko kompozycje. Ponadto, zdjęcie symetrycznego obiektu niekoniecznie musi być symetryczne, możemy spróbować złamać symetrię i pokazać nowe oblicze.

V Perspektywa

Zanim wykonasz zdjęcie jakiegoś obiektu, warto jest się zastanowić z jakiej perspektywy ujęcie wyjdzie najlepiej. Wysokość, kąt aparatu, położenie (z góry, z dołu lub z boku danego obiektu) itd. czyli perspektywa z jakiej fotografujemy, ma ogromny wpływ na finalny efekt. Przykładowo, zamiast wykonywać zdjęcia na stojąco, ukucnij lub połóż się na ziemi, możesz również wejść gdzieś wyżej i sfotografować daną scenę z góry.

VI Tło

Wielokrotnie wspaniałe ujęcie jest zniszczone przez to, że w tle znajdują się jakieś niechciane elementy (śmieci, ludzie itd.) Ludzkie oko ma niesamowitą umiejętność odnajdowania elementów niepasujących do danej sceny. Aby rozwiązać ten problem, przed wykonaniem zdjęcia poszukaj tła które będzie odpowiednie do danego ujęcia, najlepiej sprawdzają się tła jednolite, które nie odwracają uwagi od głównego tematu.

VII Głębia na zdjęciu

Obraz jest dwuwymiarową reprezentacją trójwymiarowej sceny którą fotografujemy. Z tego względu fotograf musi za pomocą kompozycji stworzyć odpowiednią głębie fotografowanej sceny. Głębie w fotografii oraz we wszystkich sztukach wizualnych tworzy się poprzez umieszczenie na obrazie pierwszego i drugiego planu oraz obiektów w tle. Innym sposobem stworzenia głębi na obrazie jest częściowe, celowe przysłonięcie jednym obiektem drugiego obiektu na scenie.

VIII Obramowanie

Świat jest pełen elementów które możemy wykorzystać do obramowania naszego ujęcia. Są to elementy naturalne oraz stworzone przez człowieka m.in drzewa, bramy, budynki, rośliny, a czasem również zjawiska naturalne. Odpowiednie umieszczanie tego typu elementów na krawędziach naszej fotografii, pozwala odizolować główne obiekty znajdujące się wewnątrz, na których chcemy skupić uwagę widza.

IX Kadrowanie

Poprzez odpowiednie wykadrowanie zdjęcia, skupiamy wzrok obserwatora tam gdzie tego chcemy. Ciasne kadrowanie głównego elementu sceny, skupia wzrok właśnie nie nim, eliminując niepotrzebne elementy znajdujące się w tle i odciągające wzrok.

X Własne doświadczenie oraz eksperymentowanie

Wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej przestano się przejmować nieudanymi zdjęciami, rozpoczęła się era eksperymentowania w celu znalezienia własnego stylu komponowania ujęć. 

Źródło:http://www.kadrzasada.pl/fotografia-10-zasad-kompozycji-cz-2/
http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_fotografii_kompozycja/id/172/page/2#content