poniedziałek, 27 stycznia 2014

Fotografia mody

Nie dość, że to najszybciej i najprężniej rozwijający się gatunek fotografii, to jeszcze coraz bardziej modny. Zastanówmy się, czym rzeczywiście jest fotografia mody, jak zacząć swoją przygodę w tej dziedzinie i gdzie szukać inspiracji do rozwoju oraz nowych projektów.



Czym jest fotografia mody?
Możemy ją podzielić ze względu na temat albo typ zdjęć.
Fashion - skupiamy się przede wszystkim na odzieży, stroju. Modelka staje się drugorzędną sprawą, interesuje nas atrakcyjnie wyglądający produkt, oczywiście ciekawie zaprezentowany przez modelkę.
Glamour - fotografia uprawiana już w XIX wieku we Francji. Obiektem fotografowanym staje się tutaj modelka. Skupiamy się przede wszystkim na seksapilu kobiety, ubranie jest w tym wypadku uzupełnieniem kobiecości.
Beauty - to bardzo czyste zdjęcia urody, najczęściej twarzy albo włosów. Zdjęcia beauty mają na celu zademonstrować wspaniałe działanie kosmetyków. Najczęściej tego typu fotografie oglądać możemy na reklamach licznie powstających ostatnio salonów piękności.



Fotografia mody należy do najtrudniejszych – wymaga pomysłu oraz doskonale opanowanego warsztatu świetlnego. Potrzebujemy również modelki, wizażysty oraz stroju. Jeśli sprawa makijażu, modelki i ciuchów jest już załatwiona możemy zająć się sprzętem. Nie będziemy na potrzeby sesji kupować nowego aparatu – każdym da się zrobić dobre zdjęcia o ile cała reszta dopięta jest na ostatni guzik.


Światło
Najważniejsze w naszym projekcie jest światło i należy sobie z tego zdawać sprawę. Bez dobrego oświetlenia na nic zda się makijaż jak i super aparat. Ciekawe zdjęcia możemy oczywiście wykonać w świetle zastanym, ale tutaj należy pod uwagę wziąć kilka czynników – pogodę, wysokość słońca, oraz sprzęt potrzebny do rozproszenia promieni słonecznych.


Jeśli planujemy sesję gdzie brakuje światła mamy do wyboru dwie opcje – źródła światła ciągłego lub błyskowego. Halogeny budowlane/ogrodowe są doskonałym źródłem pierwszego rodzaju światła. Jeśli wybierzemy już źródło przydałoby się zbudować do niego odbłyśnik tak aby padało na fotografowaną scenę odpowiednio rozproszone.
Druga opcja to światło błyskowe. Podstawowym urządzeniem będzie w tym wypadku zewnętrzna lampa błyskowa montowana na aparacie.

Tło
Gdy mamy już zapewnione oświetlenie pod lupę bierzemy kolejny istotny element składowy zdjęcia – tło. Fotografując w pomieszczeniu możemy wykorzystać rozwijane papierowe tła jak i autentyczne fragmenty wnętrz oraz meble. W plenerze może nam się przydać natomiast prześcieradło lub inna białą, prześwitująca powierzchnia która rozproszy ostre światło.



Statyw
Ostatnim potrzebnym elementem jest statyw. Nade wszystko aby fotografować modę potrzebujemy swojej głowy i wyobraźni bo bez niej nawet najdroższy sprzęt nie zrobi z nas fotografików.




Źródło: http://fotoblogia.pl/2010/12/02/fotografia-mody-jak-zaczac-poradnik

http://kobiece-pasje.wieszjak.polki.pl/foto/257423,3,Fotografia-mody.html
http://www.przerwanareklame.pl/artykuly/5-zaskakujacych-reklam-firm-kurierskich/
http://fotopracownia.com/blog/tag/fotografia-mody/
http://www.swiatobrazu.pl/index.php?p=article&a=new_article&id=22618

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz